Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w całkowitych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednakże nieefektywne techniki wykorzystywania nawozów zmniejszą efektywność ich wyeksploatowania przez drzewka. Zastosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne zastosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawóz borowy   

Nawozy w sadownictwie – efektywność użycia

Długoterminową ripostą na dobre wykorzystanie nawozów w sadach jest dobre przemyślenie strategii ich wykorzystywania, by upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko dopuszczalne – naturalnie biorąc pod uwagę warunki oraz możliwości. W znacznej większości sadów nawóz podawany jest otwarcie do gleby, rozrzucony blisko linii drzew lub wprowadzany w ramach natryskiwania.

Najczęściej sadownicy selekcjonują nawóz na bazie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się również pod szczególną uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Mimo to innym aspektem nieraz pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów oraz czynników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność ma prawo mieć wielki wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z niedostatecznych technik stosowania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w następstwie tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym solidnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu bądź jego składników w glebie.