W dzisiejszych czasach kobiety przeważnie dowiadują się o ciąży to naturalnie dzięki ogólnodostępnym, tanim testom ciążowym. Ich wysoka czułość pozwala wykryć hormon HCG już w ciągu kilku dni od zapłodnienia. Początkowa reakcja na wieść o tym, że pod sercem przyszłej mamy rozwija się nowe życie bywa przeróżna. Niezależnie od niej przed każdą kobietą staje jednakże dylemat „komu powierzyć los własny oraz własnego nienarodzonego jeszcze maleństwa?”.

Hubert Huras

Rozwój ginekologii i położnictwa w Polsce
Współcześnie w naszym kraju znajduje się coraz więcej specjalistycznych ośrodków ginekologiczno-położniczych, w jakich przyszłe mamy mogą liczyć na fachową opiekę związaną z czasem ciąży oraz połogu.
W szerokim zakresie ich usług znajdują się między innymi:
•    badania diagnostyczne;
•    ochrona endokrynologiczno-ginekologiczna;
•    opieka położnicza;
•    diagnostyka prenatalna;
•    poradnia urologiczna;
•    poradnia neonatologiczna;
•    szkoła rodzenia.
Zdrowie młodej mamy jest najważniejsze, właśnie dlatego także całościowe, szczegółowe badania lekarskie na każdym etapie ciąży muszą być prowadzone przez fachowców dysponujących nie tylko wysokiej klasy ekwipunkiem, jakkolwiek w głównej mierze też ekspercką wiedzą z obrębu położnictwa, ginekologii oraz endokrynologii.
Szczęśliwe rozwiązanie to dopiero początek macierzyństwa
Nowo powite maleństwo daje wiele radości, jednakowoż również o jego zdrowie należy dbać ze szczególnym zaangażowaniem. Już od pierwszych dni życia rodziciele mogą mieć wpływ na dalszy rozwój swojego dziecka, wskutek tego też zapewnienie mu fachowej opieki pediatrycznej to ich najistotniejszy obowiązek.
Właściwe ośrodki pediatryczne
W ośrodkach leczniczych świadczących szczególne usługi z zakresu pediatrii dla dzieci kreowane są doskonałe warunki medyczne. Lekarze troszczą się nie tylko o zdrowie własnych najmłodszych pacjentów, niemniej jednak również o ich komfort oraz odpowiednie samopoczucie, jakie ma prawo rzutować na efekty leczenia. Jednym z takich ośrodków jest krakowskie centrum ginekologii oraz pediatrii „MAMA”, w którym każdego dnia z usług zawodowców korzystają kobiety i rodziny z całej Polski.