Najważniejszym spośród trudnych wyzwań w lwiej części miast w naszym kraju jest infrastruktura drogowa. Nasze województwa są nie przygotowane do tak ogromnego nasilenia korków, jaki został zapoczątkowany poprzez zwiększenie się liczby aut na polskich ulicach. Przez to właśnie jedną z najważniejszych inwestycji które powinno podjąć niemalże każda gmina jest inwestycja w transport i komunikację. Jezdnie i transport miejski to najważniejszy obszar, jaki pozwoli polepszyć wygodę mieszkańców a także usprawni całokształt gospodarki Krakowa.

Wśród pozostałych lokalizacji, nowe projekty komunikacyjne w grodzie Kraka mocno się wyróżniają. Krakowianie w plebiscycie opowiedzieli się za budową metra, ale zanim ono zostanie zbudowane, w komunikację tramwajową i autobusową i rozwój dróg potrzeba zainwestować sporo środków . Spośród ważniejszych decyzji finansowych trzeba wymienić:
w pełni napędzaną elektrycznie linię autobusów – jedyną w Polsce,
nowoczesne linie tramwajowe na Ruczaju,
całkowicie przebudowany dworzec kolejowy wraz z centrum handlowym.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju miasto przewiduje remont przynajmniej kilka nowoczesnych połączeń między już istniejącymi połączeniami oraz remonty już powstałych tras autobusowych i dróg dojazdowych.
Krakowianie napraw nie lubią – problemy w poruszaniu się i dotarciu do pracy przeszkadzają na co dzień. Warto zaś pamiętać, że bez remontów infrastruktura nie może się poprawić i aby mieszkało się wygodniej, trzeba wytrwałości.Jacek Majchrowski opinie
Inwestycje w rozwój transportu to nie tylko następne drogi, ale również lepszej odporności powierzchnia dróg, która będzie lepsza i odporna. ( kolejnym z przykładów jest odporna na ścieranie nawierzchnia jezdni na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka i na zewnętrznej jezdni Wadowickiej). Jasnym jest to, że, miasto wymaga jeszcze kolejnych zmian i inwestycji, aby jeździło się po mieście wygodnie. Zarówno autem, ale też tramwajami. Mimo to da się zauważyć jasno, że całość jest na świetnej trasie do tego, by Krakusom mieszkało się tu naprawdę miło i z zadowoleniem.